„Film Kręcimy” – film z czystej pasji

Stworzyliśmy autorskie warsztaty filmowe, w trakcie których uczestniczą w powstawaniu prawdziwego filmu. Wspólnie pracujemy nad scenariuszem, jego adaptacją, organizujemy plan filmowy, przeprowadzamy casting, kręcimy nasze dzieło, a na końcu montujemy, kolorujemy i wysyłamy na festiwale. Chcesz zostać filmowcem? Zapraszamy.

HISTORIA WARSZTATÓW

Wszystko się zaczęło w 2016 roku. Pierwsza edycja powstała jako swoisty eksperyment. Chcieliśmy sprawdzić czy warsztaty filmowe można przeprowadzić inaczej. Nie mieliśmy pojęcia czy się uda. Zebraliśmy grupę pasjonatów i razem z Fabryką Kultury w Redzie zaczęliśmy pracę nad filmem. Całe warsztaty trwały około roku, w trakcie którego pracowaliśmy nad własnym scenariuszem „Na żywca”. W kolejnym roku zrezygnowaliśmy z pisania autorskiego scenariusza, na rzecz adaptacji gotowego. I tak powstał pomysł konkursu „Film Piszemy”. Pierwszą edycję wygrał Krzysztof Walecki scenariuszem o tytule „Dzieci Video”. Po pół roku pracy i pięciu dniach zdjęciowych powstały nasze „Dzieci Video”. Jesteśmy z nich szczególnie dumni gdyż zostały docenione na wielu festiwalach filmowych w Polsce i na świecie, m.in. w Los Angeles, Las Vegas, Londynie czy Moskwie. I tak oto jesteśmy przed trzecią edycją „Film Kręcimy” i już nie możemy się doczekać pracy nad kolejnym projektem.

"Film Kręcimy" edycja I

PLAN WARSZTATÓW

Uczestników dobieramy na podstawie przysłanych do nas autoprezentacji. Staramy się zawsze tak dobrać ludzi by razem tworzyli jak najbardziej zróżnicowaną grupę. Nie ma dla nas znaczenia wiedza i doświadczenie filmowe. Te braki nadrabiamy w początkowej fazie warsztatów, gdy przerabiamy najważniejsze aspekty dotyczące języka i branży filmowej. W następnej kolejności wybieramy scenariusz i nad nim pracujemy. Każdy z uczestników dostaje swoje zadanie w produkcji filmu. A uwierzcie jest co robić. Od producenta, przez scenografia, po tzw. location scouta. Po ciężkich dniach zdjęciowych siadamy wspólnie do montażu i nadajemy naszej historii ostateczną formę. Wszystko kończy się uroczystą premierą w Fabryce Kultury. Nie tak zupełnie się kończy, bo jeszcze jest etap wysyłania naszego filmu na festiwale filmowe.

warsztaty filmowe film kręcimy (134 of 171)

IDEA

Idea jest prosta: zebrać pasjonatów i wspólnymi siłami stworzyć film. Oczywiście pogłębiając w trakcie swoją wiedzę i umiejętności, ale również, a może najbardziej, dobrze się przy tym bawiąc. W nasz projekt angażujemy również innych ludzi z branży filmowej, którzy dzielą się z uczestnikami wiedzą. W poprzedniej edycji w fazie castingu wspierała nas Aleksandra Derda, profesjonalna aktorka, która przygotowała uczestników do pracy z aktorami na planie oraz w trakcie castingu. Spotkaliśmy się również z autorem zwycięskiego scenariusza, z Krzysztofem Waleckim, który opowiedział nam co dla niego w tej historii jest najważniejsze, oraz przekazał nam dużo ważnych informacji o „kulturze video”, o której opowiadał film.

FESTIWALE

Zrzut ekranu 2019-11-1 o 21.31.08
Zrzut ekranu 2019-11-1 o 21.31.24
Zrzut ekranu 2019-11-1 o 21.31.42
Zrzut ekranu 2019-11-1 o 21.31.57

Jeden z uczestników drugiej edycji, Marcin Miedziński, sprawił, że nasz film oglądali widzowie w wielu miejscach na świecie, dodatkowo kilka naprawdę zacnych jury doceniło nasze dzieło. Była to jednak tytaniczna praca i naprawdę dziesiątki godzin poświęconych na promocję „Dzieci Video” za co jesteśmy mu wszyscy bardzo wdzięczni. Odbioru festiwalowego nie da się całkowicie przewidzieć, jednak istnieje tajemna wiedza, która ułatwia i zwiększa szanse na takie sukcesy. Marcin ją posiadł, i mamy nadzieję, że podzieli się choć trochę w trakcie III edycji.

UCZESTNICY

Każdy z tych projektów trwał naprawdę długo. Razem z uczestnikami ciężko przez ten czas pracowaliśmy, razem tworzyliśmy coś naszego, od początku stworzonego przez nas - to sprawia, że łączą nas naprawdę super relacje. Często również po samych warsztatach dalej ze sobą współpracujemy jak ze wspomnianym już Marcinem Miedzińskim, z którym powołaliśmy do życia Festiwal Filmowy Baltic Independent Film Festival w Mechelinkach. Uczestnikiem pierwszej edycji był youtuber Kacper Rietz, z którym współpracowaliśmy przy Akademii Twórców. Również wtedy poznaliśmy się z Marzeną Różycką, która okazała się wspaniałą charakteryzatorką - z Marzeną na planach spotykamy się regularnie. Łącznie było uczestników ok. 30  i ze wszystkimi utrzymujemy kontakt. To jest również dla nas bardzo cenna wartość, za którą Wam bardzo dziękujemy.

CO W TYM ROKU (2019/2020)

Nie wiemy. Znaczy się wiemy, będziemy kręcić film, ale jaki i oczym, tego jeszcze nie wiemy. Ale jesteśmy przekonani, że po raz kolejny będzie to dla nas wspaniała filmowa przygoda - i dla Was oczywiście również.

Więcej info:

https://fabrykakultury.pl/repertuar/filmkrecimy-vol-3/

https://www.facebook.com/filmkrecimyreda/

https://www.facebook.com/akademiatworcow/

https://www.facebook.com/studioczarnazebra/

Komentarze są wyłączone.

Z chęcią pomożemy Ci w Twoim projekcie.


opowiedz nam o swoim projekcie